4. კონკურენტუნარიანობა და ინოვაცია
5. ეკოლოგიური მდგრადობა და გამძლეობა
მიუხედავად იმისა, რომ სხვადასხვა კატეგორიაში ქვეყნებმა ყველაზე მაღალი ქულების მოპოვება შეძლეს, საერთო ჯამში, ხუთივე კატეგორიის შეფასების შეჯამებით, ყველაზე მაღალი – 45 ქულა – იტალიამ მოიპოვა, რომელსაც 38 ქულით გერმანია, 30 ქულით საფრანგეთი, 26-26 ქულით კი პოლონეთი და ესპანეთი მოსდევს. იტალია აღმოჩნდა ქვეყანა, რომელსაც ევროკავშირში ნარჩენების მართვის ყველაზე ეფექტური სისტემა აქვს. ანგარიშის თანახმად, ნარჩენების გადამუშავების მაჩვენებელი 2017-2022 წლებში იტალიაში 3.4%-ით გაიზარდა და 49.2%-ს მიაღწია მაშინ, როდესაც ქვეყნის სამიზნე მაჩვენებელი 50%-ია.
კონკურენტუნარიანობისა და ინოვაციის კატეგორიაში ყველაზე მაღალი შეფასება გერმანიამ მოიპოვა, რომელსაც, კვლევის თანახმად, ცირკულარული ეკონომიკის აქტივობებში ყველაზე მაღალი ინვესტიცია აქვს ჩადებული. 2921 წელს გერმანიაში ამ მიმართულებით 31.5 მილიარდი ევრო დაიხარჯა. ამავე დროს, ცირკულარულ ეკონომიკასთან დაკავშირებულ სამსახურებში გერმანიაში 785 000 ადამიანია დასაქმებული.
ამავე დროს, გერმანიას აქვს ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი სათბურის აირების ემისიების მიხედვით, თუმცა მისი სამომხმარებლო ნაკვალევი ყველაზე მცირეა.
კვლევის თანახმად, ბოლო 5 წლის განმავლობაში, იტალიამ, საფრანგეთმა და გერმანიამ სამომხმარებლო ნაკვალევი შეამცირეს, ესპანეთმა და პოლონეთმა კი – გაზარდეს. რაც შეეხება სათბურის აირების ემისიებს, 5 წლის განმავლობაში, გერმანიამ ის 15%-ით, ესპანეთმა – 13%-ით, საფრანგეთმა 8%-ით, იტალიამ და პოლონეთმა კი 1%-ით შეამცირეს.