ენერგეტიკაში, მრეწველობაში, ვაჭრობაში, მშენებლობაში, უძრავ ქონებასა და სხვა სექტორებში უცხოური ინვესტიციები შემცირდა.
საქსტატმა დღეს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ამსახველი ანგარიში გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც 2024 წლის მესამე კვარტალში FDI მთელი 55%-ით შემცირდა და მხოლოდ 198 მილიონი დოლარი შეადგინა, ცხრა თვეში კი FDI-ის მოცულობა 966 მილიონი დოლარი იყო, რაც წლიურად 40%-ით არის შემცირებული.
რაც შეეხება ეკონომიკის დარგებს, მათში ჩადებული ინვესტიციების მოცულობას, მათ შორის პირველ ადგილზეა საფინანსო სექტორი, სადაც 2024 წლის 9 თვეში 401 მილიონი დოლარი ჩაიდო, რაც წინა წელთან შედარებით 42%-ით მეტია. მეორე ადგილზეა ენერგეტიკის სექტორი, სადაც 2024 წლის 9 თვეში 150 მილიონი დოლარი ჩაიდო, თუმცა ეს თანხაც 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 10%-ით ნაკლებია. კიდევ უფრო მეტად, 50%-ით შემცირდა FDI დამმუშავებელ მრეწველობაში, 54%-ით ვაჭრობაში, 42%-ით ტრანსპორტში, 68%-ით ინფორმაციისა და ტელეკომუნიკაციის დარგში, 94%-ით მშენებლობის სექტორში, განათლების სფეროში 20%-ით, დანარჩენ სექტორებში კი FDI 33%-ით შემცირდა.