საქართველოს საპენსიო სააგენტოს აქტივების მოცულობამ 4.5 მილიარდ ლარს გადააჭარბა – ამის შესახებ ინფორმაციას თავად სააგენტო ავრცელებს. აღნიშნული თანხა 1.5 მილიონი მოქალაქის დაგროვებით პენსიას წარმოადგენს.
საპენსიო სააგენტოს ინფორმაციით, ამ თანხაში საინვესტიციო ამონაგების მოცულობა 896 მილიონი ლარია.
“2024 წლის იანვარში საქართველოში ნულოვანი წლიური ინფლაცია დაფიქსირდა, ხოლო თვიურმა ინფლაციამ 0.3% შეადგინა, რის გამოც ეროვნულმა ბანკმა 31 იანვრის სხდომაზე რეფინანსირების განაკვეთი 0.5%-ით, 9.0%-მდე შეამცირა. დაბალი ინფლაცია და კლებადი საპროცენტო განაკვეთები დადებით გავლენას ახდენს საპენსიო სააგენტოს ფიქსირებული შემოსავლიანობის მქონე აქტივების რეალურ ამონაგებზე. ჯამურმა რეალურმა ამონაგებმა დასაწყისიდან დღემდე 14.8% შეადგინა.
საპენსიო სააგენტოს ინფორმაციით, მათი აქტივების 18.8% უცხოურ საფონდო ბირჟაზე არის განთავსებული, საიდანაც აქციების პორტფელის 45.8% ჩრდილოეთ ამერიკაშია ინვესტირებული, 18.5% განვითარებული აზიის რეგიონში, ხოლო 17.6% ევროპაში.
“2024 წლის იანვარში გლობალური აქციების ბაზრების დინამიკა რეგიონებს შორის განსხვავებული იყო. გასული თვე განსაკუთრებით კარგი აღმოჩნდა აშშ-ს აქციების ბაზრისთვის, რომელიც 1.6% გაიზარდა. თუმცა, სხვა რეგიონების ბაზრებზე ფასების კლება დაფიქსირდა”, – ნათქვამია საპენსიო სააგენტოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.